Vyber si krajinu doručenia zásielky

Dychy

Dychové nástroje alebo aj dychy patria medzi najpopulárnejšie hudobné nástroje. Táto kategória obsahuje veľké množstvo nástrojov určených skúseným aj menej skúseným hudobníkom. Jednotlivo si ich predstavíme a pomôžeme ti s výberom.

Dychové nástroje rozdeľujeme na: drevené, plechové a viachlasné. Toto rozdelenie je odvodené od materiálov, z ktorých sa nástroje vyrábali, ale v súčasnosti sa môžeme stretnúť aj s inými materiálmi.

Drevené dychové nástroje

      Drevené dychové nástroje rozdeľujeme na jednoplátkové, dvojplátkové a flauty. V súčasnosti sa môžeme stretnúť aj s materiálmi ako je napríklad kov či plast.

• jednoplátkové nástroje – saxofón a klarinet
• dvojplátkové nástroje – hoboj, anglický roh, fagot a kontrafagot
• flauty – zobcové a priečne, ale aj pikola

Plechové dychové nástroje

      Plechové dychové nástroje sa najčastejšie vyrábajú z mosadze.
• trubky, kornety a krídlovky, trombóny, tuby a suzafóny, eufónia, lesné rohy, tenorové a barytónové rohy

Viachlasové dychové nástroje

      Viachlasové nástroje delíme do dvoch základných skupín, a to:
• bez klaviatúry - ústna harmonika
• s klaviatúrou - harmónium, gajdy alebo aj organ.

Saxofón a klarinet

      Klarinet vznikol v 17. storočí, keď zožal aj najväčšiu slávu. Jeho uplatnenie je vďaka mnohostrannému výrazu a veľkému rozsahu (takmer 4 oktávy) rôzne. Používa sa takmer vo všetkých žánroch, či už ide o ľudovú hudbu, dychovú, tanečnú alebo symfonickú tvorbu.
      Saxofón je následníkom klarinetu. Vznikol v roku 1840 a aj napriek menšiemu rozsahu si získal veľkú obľubu. Uplatní sa najmä v jazzu, dychovkách a rocku. Vzhľadom na relatívne obmedzený rozsah existuje niekoľko variantov: sopránový, altový, barytónový a tenorový saxofón.

Hoboj

      Hoboj bol obľúbený najmä v barokovej hudbe, ale významné postavenie mal aj v klasicizme a romantizme. Moderný hoboj je ladený, podobne ako priečna flauta, v C.

Flauta

      Zobcová flauta je často prvým nástrojom hudobníka. Je vhodná pre všetky vekové kategórie, pretože nemá zložitý prstoklad, a výhodou je aj nízka obstarávacia cena. Najčastejšie býva prvou voľbou sopránová flauta.
      Priečna flauta sa v súčasnosti vyrába prevažne z kovu. Hra je oproti zobcovej flaute o poznanie komplikovanejšia a vyžaduje inú techniku fúkania. Býva častou súčasťou komorného alebo symfonického orchestra.

Plechové dychové nástroje
    
      Trumpeta je jedným z najstarších hudobných nástrojov vôbec. Najznámejšími typmi rúrok sú BB rúrky a C rúrky. Krídlovka a kornet majú v porovnaní s rúrkou rozdielnu šírku a zahnutie trubice.

      Trombón alebo pozauna je jedným z najstarších nástrojov vyrobených z kovu. Veľké využitie má nielen v orchestroch, ale aj kvartetách, kvintetách či jazzu. V súčasnosti sa vyrábajú altové, tenorové a basové trombóny.

      Tuba vznikla ako posledná zo skupiny plechových dychových hudobných nástrojov pre potreby orchestra. Uplatnenie našla v rôznych hudobných žánroch. V dnešnej dobe sa používajú tuby rôznych veľkostí a ladení – B, C, Es, F. Suzafon sa rozsahom zhoduje s tubou.

      Eufónium najviac pripomína tubu. Jeho základné ladenie je v B. Nástroj je neoddeliteľnou súčasťou symfonického orchestra.

       Lesný roh, rovnako ako ostatné lovecké rohy, je od nepamäti spájaný najmä s lovom lesnej zveri. Svoje uplatnenie však rýchlo našiel aj pri slávnostných obradoch a rôznych druhoch hudobných podujatí.

Iné dychové nástroje

      Medzi dychovými nástrojmi nájdeš aj ústne harmonikyetnické píšťaly, panové flautyokariny či kazoo.

      Nechýbajú ani doplnky ako púzdra na dychové nástroje, prostriedky na údržbu, nákrčníky alebo noty.