Vyber si krajinu doručenia zásielky

Gramofóny

Gramofóny sa v posledných rokoch znovu stali obľúbeným prístrojom na prehrávanie hudby. Sú však aj skvelým bytovým doplnkom, ktorý rozhodne pritiahne oko každého návštevníka. Ak sa nevieš rozhodnúť, ktorý gramofón je pre teba ten pravý, čítaj ďalej a my ti pomôžeme zorientovať sa v širokej škále produktov.


Aký gramofón zvoliť?
Ak si začiatočník, ktorý má doma pár platní alebo ťa tento trend nadchol, ale ešte nevieš, či ťa to naozaj osloví, odporúčame gramofón typu „všetko v jednom“. Takéto gramofóny majú skvelý pomer ceny a kvality, už majú zabudovaný predzosilňovač a často majú zabudované funkcie, ako napríklad rádio, pripojenie cez bluetooth či USB.

Ak netrváš na tom, aby bol gramofón v tvojom domove stabilnou dekoráciou, rád cestuješ, alebo ak ho jednoducho budeš častejšie prenášať, siahni poprenosných gramofónoch. Tieto prístroje majú spravidla už zabudované reproduktory, no často ponúkajú aj možnosť zapojenia externých reproduktorov či zosilňovača.

Nadšenci vintage dizajnu si v tejto kategórii nájduretro gramofóny. Tento statement kúsok, ktorý v tvojej domácnosti nikto neprehliadne, nepotrebuje žiadne ďalšie zariadenie na prehrávanie. Zoženieš ho za prijateľnú cenu a často skrýva aj moderné funkcie ako FM rádio, bluetooth prepojenie alebo výstup na slúchadlá.


Skvelým kompromisom medzi kompaktnými all in one gramofónmi, domácimi alebo Hi-Fi gramofónmi súgramofónové súpravy. Tieto sety zahŕňajú všetky komponenty vrátane zosilňovača a reproduktorov, takže stačí ich už len navzájom prepojiť.


Tým odvážnejším, ktorí chcú nazrieť do sveta audiofilov, odporúčamedomáci gramofón. Výborný pomer ceny, kvality zvuku, nadčasového dizajnu a kvalitného spracovania rozhodne oceníš. V tomto prípade sa pokojne môžeš riadiť pravidlom „menej je viac“, Čím menej funkcií gramofón bude mať, tým kvalitnejšie spravidla bývajú jeho komponenty.


Hi-Fi gramofóny sú drahokam medzi gramofónmi. Žiadne extra komplikované funkcie navyše nečakaj! Za to však dostaneš estetické prevedenie z kvalitných materiálov a perfektný zvuk, ideálny pre audiofilov. Jednotlivé detaily zariadenia sú dokonale zladené a gramofón rozhodne zaujme každého fajnšmekra.


Gramofóny pre dídžejov sú ideálne na skrečovanie a náročnejšie zaobchádzanie. Ide o gramofóny s priamym pohonom a vysokým krútiacim momentom. Najlepšie ich využiješ v kombinácii s mixážnym pultom a štúdiovými monitormi.


Časti gramofónu

Telo je základňou gramofónu. Môže byť vyrobené z rôznych materiálov ako drevo, plast či dokonca kov. Jeho úlohou je izolácia vnútorných častí, no taktiež plní aj estetickú funkciu.

Tanier je časť gramofónu, na ktorú sa ukladá platňa. Má zamedziť rôznym posunom platne, ktoré by mohli mať za následok nekvalitný zvuk a možné poškodenia vinylu. Tanier môže byť vyrobený z rôznych materiálov a každý materiál má špecifické vlastnosti.

Pohon má za úlohu zabezpečiť rotovanie platne. Existuje priamy pohon, pri ktorom je motorček izolovaný od ostatných častí gramofónu a ktorý sa starý o redukciu šumu. Tento typ pohonu sa využíva primárne pri DJingu. Iným typom je remienkový pohon, pri ktorom tanier poháňa remienok. Pri tomto type pohonu trvá dlhšie, kým sa dostane na požadovanú rýchlosť. Rýchlosť sa dá regulovať len výberom hodnôt 33 RPM alebo 45 RPM.

Ramienko je dlhý komponent gramofónu, na ktorom sa nachádza cartridge a ihla. Pomocou ramena sa presúva na platňu ihla, ktorá zapadne do „letokruhov“ platne a rozozvučí ju. Ramienko má aj vyvažovaciu funkciu. Rozkladá tlak pôsobiaci na platňu a tým zamedzí jej poškriabaniu a následnému znehodnoteniu.

Cartridge a ihla sú exekutívou prehrávania. Oba komponenty sú vymeniteľné a ich výmenou za kvalitnejší komponent sa dá zážitok z prehrávania posunúť na úplne novú úroveň.


Ak chceš získať viac informácii, na našom blogu ti poradíme, ako vybrať gramofón, ako vybrať reproduktory ako si poradiť s najčastejšími chybami.


Nezabudni sa pozrieť na nové LP platne od tvojich obľúbených interpretov či kvalitný predzosilňovač.


Ceny gramofónov

Ceny gramofónov sa pohybujú od cca. 100 eur až po vysoko kvalitné gramofóny na úrovni 1 000 eur

1 - 34 z 379

Filter
  • Najobľúbenejšie
  • Najlepšie hodnotené
  • Najlacnejšie
  • Najdrahšie
  • Najnovšie
  • Najväčšia zľava
  • Názov produktu
Yamaha stage piano - listing - 07/2024

Všetky filtre

Len na sklade
Cena

-

Stav tovaru
Zrušiť výber

1 - 34 z 379