Ako vybrať gitarový zosilňovač?

kombo2.jpg

Elektrická gitara je nástroj, ktorý sa skôr či neskôr nezaobíde bez dobrého zosilňovača. Ale ako zistiť, ktorý zosilňovač je pre vás dobrý a ktorý vás veľmi skoro omrzí? Dúfame, že keď prebehnete nasledujúce riadky, bude váš výber zosilňovača oveľa jednoduchší. Poďme na to.

Aký je rozdiel medzi zosilňovačom a kombom?

komovshlava.jpg

Gitarový zosilňovač je názov, ktorý sa najčastejšie spája s takzvanou “hlavou” . Je to v podstate zosilňovač, ktorý má všetko okrem jednej veci – reproduktoru. Práve preto je k nemu potrebné dokúpiť reprobox, ktorý premení všetkú mágiu zo zosilňovača na váš osobitý zvuk.

Pri kombách je už asi z názvu jasné, že ide o hotovú kombináciu zosilňovača a reproduktoru alebo viacerých reproduktorov. Kombo je ľahšie prenosné, no spravidla menšie, a preto sa hodí najmä na klubové koncerty. Ušetrené miesto ocenia aj vaši spoluhráči v skúšobni.

Na čo kombo/zosilňovač potrebujem?

Tu začína jeden z najdôležitejších krokov pri výbere aparátu. Treba si uvedomiť, že pre tichšie žánre postačia menšie kombá, ktoré excelujú v čistom zvuku, pri domácom cvičení určite oceníte vysokú kompaktnosť a funkcionalitu malých modelingových kombíčok a pri koncertoch na ozajstnom pódiu je potrebné zvuk trochu osoliť. Vyberajte si preto svoj nový zosilňovač podľa toho, čo s ním plánujete robiť.

Existujú nejaké základné typy zosilňovačov?

Zosilňovače sa dnes delia na lampové , tranzistorov é alebo takzvané hybridné . Táto typológia neodráža len stavbu a typ zosilňovača, ale aj charakteristický zvuk, dynamiku a niekoľko iných znakov, ktoré sa výrazne podpisujú pod každý z typov. Za absolútnu klasiku sa však považujú takzvané lampové aparáty. Neznamená to však, že váš zosilňovač snov nebude práve tranzistorového alebo hybridného typu.

Prečo práve tranzistorový zosilňovač?

Tranzistorové zosilňovače vznikli ako moderná a spoľahlivejšia alternatíva lampových zosilňovačov a naozajstnú slávu si zažili v 80 rokoch. Tranzistorové zosilňovače sú známe nižšou dynamikou a prirodzenosťou tónu, no zároveň sú vďaka svojej extrémne odolnej stavbe spoľahlivejšie. Okrem toho sú tranzistory oveľa menej náchylné na prirodzené skreslenie, a preto si tieto zosilňovače zachovávajú veľmi hlasný a čistý zvuk. Ideálne sú pre jazzových muzikantov.

Prečo práve lampový zosilňovač?

Lampové zosilňovače sú absolútnou klasikou a voľbou číslo jedna pre väčšinu gitaristov. Táto veľmi zastaralá, ale osvedčená stavba zosilňovača poskytuje veľmi prirodzený a dynamicky bohatý zvuk. Lampy sú však pomerne krehké a náchylné na rôzne problémy spojené s teplotou, vlhkosťou alebo silnými vibráciami. Lampové zosilňovače sú známe aj pre svoje prirodzené skreslenie, ktoré je harmonicky veľmi bohaté, príjemné a výrazne reaguje pri použití rôznych pedálov.

Prečo práve hybridný zosilňovač?

Hybridný zosilňovač ponúka vo väčšine prípadov to najlepšie z oboch svetov. Predzosilňovač takýchto aparátov je osadený lampou a koncový zosilňovač starajúci sa o hlasitosť a celkový výkon je tranzistorový. Spoľahlivosť, dynamika a solídny zvuk je doménou zosilňovačov tohto typu.

Aké silné kombo/silný zosilňovač potrebujem?

Výkon je ďalším faktorom, ktorý má obrovský vplyv na finálnu spokojnosť gitaristu. Dajte však pozor pri nazeraní na čísla. Výkon môžete do istej miery brať ako referenciu hlasitosti, ale vo všeobecnosti platí, že lampové kombá sú pri rovnakom výkone OVEĽA hlasnejšie ako tranzistorové. Platí to najmä pri kombách s nižším výkonom ako 15 až 30W.

Ak si predstavíme, že chcete hrať v kapele s bubeníkom, bude vám treba minimálne 50W tranzistorové kombo, avšak pohodlne si vystačíte aj s niektorými 15W lampovými kombami. Ak viete, že bude kombo slúžiť na domáce hranie alebo skúšky s vašim kamarátom na akustickom nástroji, pokojne sa spoľahnite na 20 až 30W kombo.

Líšia sa kombá ešte niečím okrem výkonu?

Zvuk komba do veľkej miery ovplyvňuje aj reproduktorové osadenie. V prvom rade sa na zvuku prejaví priemer reproduktorov. Reproduktory s priemerom 8” jednoducho neznejú tak plno, ako tie s priemerom 12”. Kombá s osadením 2x12 ” sú absolútne vhodné aj na väčšie klubové koncerty.

Je gitarové kombo alebo zosilňovač vhodný aj pre elektroakustickú gitaru?

acoustic-amp.jpg

Fantázii a kreativite sa medze nekladú, no ak chcete, aby vaša elektroakustická gitara zažiarila naplno, odporúčame skôr kombo pre akustickú gitaru. Tieto špecializované kombá sú frekvenčne prispôsobené na plný a prirodzený prejav akustického nástroja a neťahajú zvuk do zbytočného skreslenia.

Budem ku kombu ešte niečo potrebovať?

Máte už trochu jasnejšie v tom, ako si vybrať to správne kombo či zosilňovač pre vás? Nezabudnite na nástrojový kábel . Táto maličkosť je totiž priamym spojením medzi vaším nástrojom a zvukom, po ktorom túžite. Medzi kombo a gitaru sa niekedy oplatí položiť pár efektových pedálov . Ako si vybrať tie, ktoré vás budú baviť sa môžete dočítať tu . Prajeme veľa zábavy pri objavovaní zvukov!

© 2004-2019 Muziker | Ako vybrať gitarový zosilňovač
Logo muziker
Nezmeškajte super akcie. Aktivujte si notifikácie.
Zapnúť