Vyber si krajinu doručenia zásielky

Cyklistické doplnky

Či už si rekreačný cyklista alebo aktívny a náročný jazdec, okrem cyklooblečenia a cykloobuvi určite využiješ ďalšie užitočné príslušenstvo a doplnky.

Niektoré cyklistické doplnky patria do povinnej výbavy na bicykel a ich hlavnou úlohou je zlepšiť bezpečnosť a viditeľnosť cyklistu na cestách, iné sú nepovinné a slúžia najmä na zvýšenie pohodlia počas jazdy.


Do povinnej výbavy cyklistu patria:

  • Predné a zadné brzdy (musia fungovať nezávisle od seba)
  • Zadné odrazky (červené)
  • Predné odrazky (biele) 
  • Oranžové (na pedáloch a vo výpletoch kolies)
  • Bezpečné riadidlá (konce riadidiel musia byť z oboch strán bezpečne uzavreté alebo zaslepené, ovládacie páčky obalené bezpečným materiálom)

Povinnú výbavu pri zníženej viditeľnosti, napríklad za tmy, hmly alebo dažďa tvorí:     

  • Predné svetlo 
  • Zadné svetlo


Cyklistická prilba je nevyhnutnou súčasťou cyklistického vybavenia a je kľúčová pre bezpečnosť. Moderné prilby sú ľahké, aerodynamické a vybavené bezpečnostnými technológiami, ktoré chránia hlavu pred zraneniami v prípade nehody.

V závislosti od krajiny môže byť cyklistická prilba povinná alebo voliteľná, spravidla je však povinná pre deti a mladistvých a pre cyklistov na cestách mimo obce. Ak jazdíš v Európe, tvoja cykloprilba musí byť certifikovaná a spĺňať požiadavky technickej normy CEN.Jazdu na bicykli ti môžu spríjemniť, uľahčiť alebo zvýšiť jej bezpečnosť nepovinné doplnky, akými sú:


Zámky slúžia na zabezpečenie bicykla pred krádežou. Na výber sú viaceré typy s rôznou úrovňou bezpečnosti: reťazové, lankové, skladacie zámky, zámky do rámu či zámky v tvare U, so zamykaním na kľúč alebo číselný kód, či dokonca zámky s alarmom.


Spätné zrkadlá na bicykel ti poskytujú lepší prehľad o tom, čo sa počas jazdy deje za tebou. Pre vyššiu bezpečnosť sa odporúča namontovať prídavné spätné zrkadlá na obidve strany riadidiel, no v zásade ti pre lepší prehľad na chodníku alebo vozovke postačí aj zrkadlo na ľavej strane riadidiel.


Blatníky slúžia na ochranu bicykla a cyklistu pred špinou, vodou a drobnými kameňmi.


Náradie na opravu bicykla je neoddeliteľnou výbavou cyklistu. Využiješ ho pri servise bicykla, pri bežných drobných opravách alebo ak počas jazdy dostaneš defekt. Značkové súpravy náradia a multitooly (multikľúče) síce zvyčajne bývajú o čosi drahšie, takéto náradie je však vyrobené z kvalitnejších materiálov, a preto aj dlhšie vydrží a nepoškodí ti bicykel.


Cyklistické pumpy / hustilky sa používajú na nafúknutie pneumatík pred jazdou alebo počas nej, čím zabezpečujú optimálny tlak a bezproblémovú jazdu. Na trhu sú dostupné rôzne typy púmp: ručné, nožné či dokonca elektrické, cestovné, CO2 pumpy, ale tiež stojanové, mini pumpy alebo pumpy na vidlice. Pri výbere dbaj predovšetkým na to, aby hlava hustilky sedela na tvoje ventily na bicykli. Cyklopumpu využiješ napríklad aj na nafúkanie lopty, detskej nafukovačky, karimatky či člnu.


Zvončeky zabezpečujú vyššiu bezpečnosť jazdy tým, že upozorňujú iných účastníkov premávky na prítomnosť cyklistu. Zvončeky môžu byť klasické ručné alebo elektrické a tiež cyklistické zvončeky so špeciálnym úchytom. Môžeš vyberať nielen podľa funkčnosti, ale aj podľa uprednostňovaného dizajnu.


Čistenie a údržba bicykla je dôležitá, aby dobre slúžil a čo najdlhšie bol vo forme. V ideálnom prípade svojmu dvojkolesovému tátošovi dopraj dôkladnú údržbu aspoň raz za rok alebo pred dôležitými jazdami. Základnú starostlivosť o bicykel zvládneš aj doma pomocou vhodných a kvalitných čistiacich prostriedkov a mazív. Pred každou jazdou vždy skontroluj reťaze a prípadne ich premaž, skontroluj a dofúkaj pneumatiky. Ak tvoj bicykel potrebuje dôkladnejšiu údržbu či opravu, radšej sa obráť na odborný servis.


Cyklistická elektronika je vychytávka, ktorú ocení každý milovník technológií. Ak chceš merať iba rýchlosť a prejdenú vzdialenosť, postačí ti základný tachometer na bicykel. No ak ťa zaujímajú aj pokročilejšie údaje, ako je trasa, prevýšenie, kadencia či intenzita šliapania, zváž cyklopočítač vybavený GPS modulom.


Akčné kamery využiješ na zaznamenanie jazdy alebo si môžeš točiť tréningy či zjazdy a odvážne triky.


Športtestery / Smart hodinky monitorujú tvoj výkon a zdravotné údaje počas jazdy a tréningov. Za ich pomoci môžeš lepšie sledovať svoj pokrok, analyzovať svoje tréningové úsilie a identifikovať oblasti, na ktorých je potrebné pracovať.


Cyklistické fľaše a držiaky slúžia na praktické a pohodlné prenášanie vody alebo iných nápojov, lebo dodržiavanie pitného režimu je mimoriadne dôležité nielen v lete. Držiaky sa upevňujú medzi horným a spodným rámom bicykla, existujú však aj varianty, ktoré sa montujú na riadidlá.


Tašky a brašny sú praktické obľúbené úložné priestory, ak potrebuješ vybehnúť na nákup, ale aj keď cestuješ na niekoľkodňový výlet. Jednoducho sa upevnia na nosič, rám, riadidlá či pod sedlo, takže ich netreba nosiť na chrbte, ako napríklad cyklistické batohy. Tašky na bicykel bývajú ľahké, rýchloupínacie a vododolné.


Košíky na predný alebo zadný nosič sú praktický pomocník a zároveň dizajnový kúsok. Môžeš si vybrať kovový, plastový alebo prútený podľa svojho preferovaného štýlu.


Nosiče na bicykle sa hodia na každodenné použitie, či už cestu do práce, alebo na výlety do prírody. Tieto nosiče na batožinu sa upevňujú dopredu alebo dozadu na sedlovku a môžu byť vybavené aj pružinovou klapkou alebo bočnicami. Vyberaj ich podľa toho, či máš bicykel s kotúčovými brzdami alebo celoodpružený bicykel.


Cyklo nosiče na auto a strešné boxy predstavujú praktické riešenie na prepravu bicykla autom do vzdialenejších miest, vďaka čomu nie si viazaný len na jednu lokalitu, ale môžeš si naplánovať aj dlhšie či zahraničné cyklovýlety. Umiestňujú sa na strechu alebo v zadnej časti vozidla, a nezaberajú tak priestor pre pasažierov, ani pre batožinu či domáceho miláčika.


Detské sedačky a cyklovozíky slúžia na bezpečnú prepravu detí, ktoré ešte nevedia samy bicyklovať, zato už dokážu samostatne sedieť. Upevňujú sa buď dopredu pred riadidlá, alebo dozadu na rámovú sedlovú rúrku alebo na nosič, ktorý musí byť kompatibilný a mať dostatočnú nosnosť. Väčšina modelov je pre pohodlie dieťaťa tiež polohovateľná. Trojbodový bezpečnostný pás je samozrejmosťou.