Vyber si krajinu doručenia zásielky

Sprievodca golfovými palicami

17.03.2023
Čítanie na 5 min.
Bronislav Karlik
Vieš na čo potrebuje golfista toľko palíc? Nie je palica ako palica. Každá sa používa na iný úder a v iných podmienkach. Ukážeme ti, v čom sa líšia, ako si vyskladať vlastný set golfových palíc a na čo sa pri ich výbere treba zamerať.
Sprievodca golfovými palicami
Ako vybrať golfovú palicu

Na úvod trochu základnej terminológie, bez ktorej sa nepohneš pri výbere golfovej palice:

 • Hlava (hlava palice) – časť golfovej palice, ktorá je na opačnom konci od miesta, kde palicu držíme a ktorá sa dostáva do kontaktu s golfovou loptičkou. Čím väčšia je hlava, tým viac pomáha alebo odpúšťa chyby.
 • Grip – rúčka, násada, kde golfovú palicu držíme.
 • Shaft – tyčka, ktorá spája hlavu palice s gripom. Umožňuje prenos energie z golfistu na hlavu palice. Môže byť z ocele alebo grafitu.
 • Flex – tuhosť shaftu, súvisí s rýchlosťou švihu. Základné členenie flexu:
  • dámsky (označenie ladies, W)
  • pánsky mäkký (označenie Lite, L, A, M)
  • stredne tuhý (Regular, R), tuhý (Stiff, S)
  • extra tuhý (X-Stiff, X)
 • Úderová plocha – časť hlavy palice, ktorá sa dostáva pri golfovom švihu do kontaktu s loptičkou
 • Loft – sklon úderovej plochy voči kolmici k zemi

Parametre golfovej palice

Pri výbere golfových palíc je potrebné zohľadniť viacero aspektov.

Pohlavie a veková kategória

V zásade platí, že čím je človek slabší (junior, senior, žena), o to ľahšia má byť palica a tuhosť shaftu (flex) mäkšia.

Dominantná ruka

Pri golfe je veľmi dôležitá dominantná ruka. Palice pre ľavákov sú zrkadlovo opačné ako palice pre pravákov.

Kompletný set vs. vlastný set

Ak si začiatočník, polož si otázku, ako intenzívne sa golfu chceš venovať, resp. aký rozpočet máš na nákup golfových palíc. Podľa toho si potom vyber buď kompletný (začiatočnícky) set alebo vyskladaj si vlastný set individuálne z jednotlivých palíc. Jednotlivé palice si vyber z ponuky samostatných kategórií driverov (driver), fervejových driev (fairway wood), hybridov (hybrid), želiez (irons), wedge palíc (wedge) a puttrov (putter).

Driver

Driver spoznáš podľa toho, že je to tá najväčšia a najdlhšia palica v bagu a býva tam iba jedna. Používa sa na prvé rany na jamke s loptičkou postavenou na tíčku. Rany s driverom patria medzi tie najťažšie. Táto palica je totiž dosť dlhá, a preto je vzdialenosť medzi rukami a loptičkou väčšia ako pri ostatných paliciach. S dĺžkou palice súvisí ešte aj jej ďalšia vlastnosť. Čím je palica dlhšia, tým je vyššia rýchlosť hlavy palice v momente kontaktu s loptou.

Muziker TIP:
Stačí, ak si zapamätáš toto jednoduché pravidlo. Vyššia rýchlosť palice = vyššia rýchlosť lopičky = väčšia vzdialenosť. Loft driverov býva v rozpätí 9° – 14°.

golfová palica driver

Fervejové drevo

Fervejové drevo vyzerá podobne ako driver. Pred niekoľkými dekádami býval driver dokonca súčasťou driev. Aj preto sa dodnes označuje driver ako drevo č. 1. Fervejové drevá ďalej pokračujú číslami 3, 5, 7, prípadne 9 s loftami 13° až 27°. Sú o niečo menšie ako driver a dá sa s nimi švihať aj mimo odpaliska, ale iba na nízko kosenej tráve. V bagu býva jedno, dve a niekedy aj tri.

golfová palica fervej

Hybrid

Najmladšou kategóriou medzi palicami sú hybridy. Ako už zo samotného názvu vyplýva, ide o hybridnú kategóriu, konkrétne hybrid medzi drevami a železami. Hybridy zvyknú nahrádzať dlhšie železá a aj číslovanie zodpovedá číslovaniu želiez. Najdlhší hybrid je označený číslom 2 a najkratší číslom 7 s loftami od 16°po 31°. Hlava je menšia ako hlava driev, ale tvarovo podobná. Hybrid je univerzálna palica, ľahko sa s ňou hrá z odpaliska aj z vysoko kosenej trávy.

golfová palica hybrid

Železá (Iron)

Železá sa zvyknú predávať v setoch, takmer v každom bagu sú železá 5, 6, 7, 8, 9 a P (číslo 10 sa nevyrába, po čísle 9 nasleduje rad písmen: P - Pitching, A - Approach, S - Sand a L - Lob). Každý podľa svojich preferencií si môže doplniť železá v rozpätí 2 – L. Rozdiel v dosiahnutej vzdialenosti býva zhruba 10 m medzi jednotlivými susednými palicami. A to je aj odpoveď na otázku, načo golfista potrebuje toľko palíc. Golfista chce mať nádej na presný zásah do priestoru okolo jamky zo vzdialenosti cca. do 250 m. V golfe sa totiž dĺžka rany nereguluje až tak silou, rýchlosťou švihu alebo výškou náprahu, ale hlavne výberom vhodnej palice.

golfová palica iron

Wedge

Wedge sa vyvinuli zo želiez a nahrádzajú práve železá označené písmenami (P, A, S, L). Sú aj veľmi podobné železám, ale keďže účel je špecifickejší (veľmi presné údery z kratšej vzdialenosti a z rôzneho povrchu, ako je napr. piesok alebo vysoká tráva), aj ich konštrukcia je tomu prispôsobená. Označujú sa priamo loftom, teda uhlom medzi úderovou plochou a kolmicou k zemi vyjadreným stupňami. Rozsah býva od 46° do 64°. Wedge sa ďalej líšia tvarom spodnej hrany (grind) a uhlom, ktorý táto hrana zviera s rovinou zeme (bounce).

golfová palica wedge

Putter

Putter je palica, ktorá sa používa na jamkovisku (na greene) a slúži na záverečné doklepnutie lopty do jamky. Nezdá sa to, ale zrejme u každého hráča je to tá najpoužívanejšia palica. V priemernej hre s finálnym počtom rán 90 býva približne 40 z nich zahraných puttrom. V žiadnej inej kategórii palíc neexistuje na trhu toľko vyhotovení ako medzi puttrami. Líšia sa navzájom hlavne tvarom hlavy. Nájdu sa medzi nimi rôzne typy, od úzkych, jednoduchých (blade) až po žehličkovité rozložité tvary (mallet). Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý konkrétny model puttera je vhodný pre začiatočníka a ktorý pre profesionála, no rozložité tvary sú, aspoň teoreticky, tolerantnejšie voči zle zahraným úderom. Je to hlavne otázka osobnej preferencie. Okrem tvaru hlavy sú rozdiely ešte v dĺžke a v gripe.

Muziker TIP:
V posledných rokoch bývajú obľúbené najmä hrubšie gripy. Vyvolávajú v hráčoch subjektívny pocit, že palicu lepšie kontrolujú.

golfová palica putter

Kompletné sety

Kompletné sety sú obľúbené u začiatočníkov a príležitostných golfistov. Sú cenovo výhodnejšie, jednoduché na výber a dokážeš s nimi zahrať na akomkoľvek ihrisku. Obsahujú všetky základné palice, ktoré hráč na golf potrebuje: driver, prípadne drevá, set želiez, putter a niekedy aj jeden až dva hybridy. Zaujímavou alternatívou kompletného setu sú tzv. polsety, ktoré sa predávajú s menším bagom a nižším počtom palíc. Súčasťou kompletného setu býva, samozrejme, aj bag. Mnohé dámske kompletné sety bývajú aj pekným módnym doplnkom.

Golfové palice