Vyber si krajinu doručenia zásielky

Sprievodca golfovým vybavením

15.03.2023
Čítanie na 6 min.
Bronislav Karlik
Pokiaľ s golfom iba začínaš, musíš vyriešiť otázku, aké vybavenie si zaobstarať. V tomto článku nájdeš informácie o tom, čo budeš určite potrebovať hneď, čo neskôr a čo vyslovene nie je nevyhnutné, ale hru ti to rozhodne spríjemní.
Sprievodca golfovým vybavením
Sprievodca golfovým vybavením

Kompletne vybavený golfista má golfový bag na golfovom vozíku, v golf bagu má 14 rôznych golfových palíc, na nohách pár golfových topánok, na sebe nohavice na golf (golfové šortky, sukňu, prípadne šaty), golfové polo tričko (tričko s golierom a gombíkmi) a na jednej ruke rukavicu. V prípade horšieho počasia je vybavený svetrom, pulóvrom, vetrovkou alebo nepremokavou bundou a nohavicami. Často má na hlave šiltovku a v bagu, či vo vreckách množstvo príslušenstva. Základom sú golfové loptičky, tíčka, vypichovátko, markovátko, počítadlo, uterák, dáždnik. Dokonale vybavený golfista má ešte aj slnečné okuliare, smart hodinky s mapami ihrísk, laserový merač vzdialenosti, rôzne tréningové pomôcky a mnoho iných drobností.

Golfové palice

„Deti už išli na vysokú školu, teraz, keď mám viac času, tak som sa dala na golf. Ešte neviem, či ma to bude baviť, tak zatiaľ hrám s manželovými starými palicami. Sú kvalitné, kedysi s nimi dokonca vyhral amatérsku súťaž.“ Au! Celé zle!

Golfové palice sú pochopiteľne najdôležitejšou časťou výbavy, a preto treba výberu venovať najväčšiu pozornosť. Aby golfista dosahoval s palicami ideálny výkon a aby mal z hry čo najväčšiu radosť, je potrebné vybrať palice vhodné pre konkrétnu postavu, pohybové obmedzenie, vek, pohlavie, či z pohľadu toho, ktorú ruku má dominantnú. Neskôr sa k tomu pridruží aj technika golfového švihu, dynamika a sila.

Golfista, ktorý sa chce zúčastňovať klubových alebo vyšších súťaží, by mal dodržiavať oficiálne pravidlá golfu. Jedno z pravidiel hovorí, že počas súťaže može mať hráč v golf bagu maximálne 14 palíc. Mimo súťaží počet samozrejme obmedzený nie je, ale v praxi sa vačšina golfistov vybavuje práve tými 14 palicami. Palice sa kupujú samostatne alebo v setoch. Set môže obsahovať všetky potrebné palice na hru spolu s golf bagom, tzv. začiatočnícke sety (alebo kompletné sety) alebo môže ísť iba o set želiez.

Kompletné golfové sety sú cenovo výhodnejšie, no nemajú najnovšie technické inovácie a chýba flexibilita výberu. V každom prípade, takýto set na hru počas prvého, druhého, ale u niekoho pokojne aj počas piateho roka postačí. Ak sa rozhodneš vyskladať si golfový set, začni setom želiez a puttrom. Na začiatok to bude stačiť. Samozrejme, ak chceš mať prvotnú investíciu z krku čo najskôr, pridaj si k tomu aj driver, hybrid a wedge. Ak ešte stále nemáš celkový počet 14 palíc, pridaj aj fervejové drevo (fairway wood). Viac o golfových paliciach v tomto článku.

golfový bag s golfovými palicami

Golf bag

Ak si si palice kúpil ako kompletný set, golf bag by mal byť súčasťou. Ak si palice chceš vyskladať individálne, zrejme ťa čaká aj výber golfového bagu. Bagy v zásade rozlišujeme na dve skupiny: stand bagy, čiže bagy s podpornými nožičkami a cart bagy, čiže bagy, ktoré sú určené na upevnenie na golfový vozík alebo autíčko. Samozrejme, aj cart bagy môžeš nosiť na chrbte a stand bagy umiestniť na vozík, ale tu sa viac prejavia ich nevýhody. Stand bagy sú subtílnejšie, ľahšie a majú prepracované popruhy na chrbát. Ich nevýhodou je o niečo menej priestoru na palice, menej úložného priestoru na doplnky a pri uchytení na vozík nedrží bag kvôli nožičkám stabilitu tak dobre ako cart bag. Na druhej strane, cart bag poskytuje viac komfortu vďaka väčšiemu priemeru a úložným priestorom, ale nosenie na chrbte je menej pohodlné. Ďalej ešte existujú pencil bagy. Tie sú určené skôr na tréningy alebo cestovanie naľahko. Sú oveľa menšie a zmestí sa do nich len niekoľko palíc. Na druhej strane spektra máme staff bagy, teda robustné a ťažké golf bagy, ktoré používajú hlavne profesionáli. Okrem veľkosti, hmotnosti, vreckám s rôznou funkciou, či systému oddelenia palíc je dôležitým výberovým kritériom farba a celkový dizajn, takže na svoje si prídu aj módni fajnšmekri.

Golfový vozík

Golfový vozík uľahčuje golfistovi pohyb po ihrisku. Počas jednej hry na 18 jamiek golfista môže prejsť 10 až 12 km počas 4 až 5 hodín. Vďaka vozíku na golf nemusí nosiť celú hmotnosť palíc s bagom na chrbte a vozík navyše poskytuje dodatočné úložné priestory. Manuálne vozíky2-kolesové, ktoré golfista ťahá za sebou alebo stabilnejšie 3-kolesové, prípadne 4-kolesové, ktoré golfista tlačí pred sebou. Existujú aj elektrické golfové vozíky s batériou. Ich pohyb po ihrisku zabezpečuje elektrický motor.

elektrický golfový vozík

Golfové loptičky

Golfové loptičky potrebuje každý golfista a väčšinou ich potrebuje veľa. Loptičky sa dajú aj zničiť, resp. opotrebovať, ale oveľa častejšie sa stratia. Na ťažšom ihrisku dokáže začiatočník stratiť aj celé balenie 12 lôpt. Lopty sa líšia materiálom, tvrdosťou, počtom vrstiev, počtom a štruktúrou jamiek na povrchu a farbou. Začínajúci golfista si vystačí aj s 2-vrstvovými lacnejšími loptičkami, ostatné technické parametre môže ignorovať. Významne sa dá ušetriť aj kúpou použitých golfových loptičiek. Tieto loptičky sa stratia skôr, ako sa stihnú opotrebovať. Zväčša ide o lopty vylovené z jazier obklopujúcich golfové jamky.

Golfové topánky

Na golfových ihriskách sa používajú špeciálne golfové topánky prispôsobené chôdzi na trávnatom povrchu a zabezpečujúce stabilitu počas golfového švihu. Pre tento účel sa často používajú topánky so špeciálnymi hrotmi v podrážke, tzv. spajkami (angl. spikes). Avšak v poslednej dobe prichádzajú do popredia aj tzv. bezspajkové topánky (angl. spikeless), ktoré síce nemajú vymeniteľné hroty, ale štruktúra podrážky je navrhnutá s ohľadom na stabilitu. Výhodou bezspajkových topánok je, že sú pohodlnejšie a je možné ich nosiť aj mimo golfového ihriska. Dôležitým atribútom golfových topánok je ich nepremokavosť. Aj v prípade pekného počasia totiž môže byť tráva pokrytá rosou alebo čerstvo zavlažená vodou. V horúcich letných mesiacoch sú obľúbené priedušné topánky, ktoré bývajú naopak premokavé. Nezriedka má nadšený golfista aj štyri páry topánok, jednak pre rôzne použitie, ale aj pre lepšie kombinovanie s rôznym oblečením.

spajkové golfové topánky

Golfové rukavice

Znie to zvláštne, ale golfistovi stačí jedna rukavica. A aby to bolo zaujímavejšie, pravák nosí rukavicu na ľavej ruke a ľavák na pravej. Preto pri rukaviciach označenie LH znamená, že by mal po nej siahnuť pravák. Ľavák si zase vyberie rukavice na golf s označením RH. Rukavice môžu byť kožené, syntetické alebo kombinované, na ktorých je namáhanejšia časť vyrobená z kože a menej namáhaná je syntetická. Kontakt rúk s palicou (tzv. grip) by mal byť čo najtesnejší, preto platí, že čím je rukavica tenšia, tým lepšie. Samozrejme nevýhodou je nižšia trvanlivosť a menšia ochrana ruky. Okrem základných rukavíc poznáme aj rukavice do dažďa (často predávané v pároch, teda na obe ruky) a rukavice do chladnejšieho počasia (vždy v pároch).

golfová rukavica

Golfové oblečenie

Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený golfista. To určite platí pre funkčné oblečenie, no pre mnohých je bezpochyby dôležitejšie dobre vyzerať, ako byť dokonale chránený pred neduhmi počasia. Našťastie má dnes už každý dobrý golf eshop naozaj širokú ponuku oblečenia, takže aj najnáročnejší módny guru si príde na svoje. Či už hľadáš oranžové polo tričko, ružové nohavice, tmavomodrú sukňu alebo bielu nepremokavú bundu, neodídeš naprázdno.

golfista v tyrkisovom polo tričku

Ďalšie golfové pomôcky

Pred ozajstnou hrou na ihrisku si treba do bagu zbaliť aj tíčka, vypichovátko na opravu priehlbín po dopade lopty na greene a markovátko na označenie lopty na greene. Ak chceš skončiť hru s rovnakým či väčším počtom loptičiek ako na začiatku hry, nezabudni na lovítko. Začínajúci golfisti ocenia aj počítadlo rán, určite sa zíde aj uterák, dáždnik či iné doplnky. Keď začneš za golfom cestovať, budeš potrebovať cestovný bag do lietadla.

Zľavy na golfové potreby