Či už chceš jedného dňa byť profesionálny hudobník/hudobníčka, alebo máš hudbu iba ako záľubu, v počiatočných štádiách budeš potrebovať veľmi pevnú vôľu. Zle vybraný nástroj môže túto vôľu výrazne oslabiť. Najpoužívanejší klarinet je Bb klarinet s francúzskym systémom. Niekomu však môže vyhovovať menší nástroj s vyššie položeným zvukom ako je Eb klarinet alebo naopak nižšia poloha "basáku". Ak už máš Bb klarinet a hľadáš k nemu doplnok pre hranie skladieb v náročnejších tóninách, je tu A klarinet.
Klarinet je veľmi široko využívaným nástrojom v hudbe dnešnej aj historickej. Pred zostrojením saxofónu v 19. storočí bol najpoužívanejším plátkovým nástrojom vôbec. Jeho využitie siaha od európskej klasickej hudby cez jazz, klezmer, folk, world music až po slovenskú ľudovú hudbu a hudbu rómskeho etnika.
Vo svete hudobných nástrojov platí, že čím drahší nástroj, tým kvalitnejší materiál, prevedenie, balenie, servis, zvuk a pocit z hrania. Veľa ľudí si neuvedomuje fakt, že keď ťa nástroj prestane baviť alebo budeš mať potrebu prejsť na iný nástroj, drahšie nástroje stále dobre predáš z druhej ruky. Takže nielenže budeš mať dobrý nástroj v začiatočníckej fáze, ale neskôr sa ti aj časť investície môže vrátiť. Ak sú však tvoje možnosti limitované, výber plastových klarinetov je veľký.
Okrem rozdelenia na Bb, Eb, A a basové klarinety, musíme myslieť na ďalšie dva dôležité aspekty pri kúpe klarinetu:
Keď sa ešte stále nevieš rozhodnúť, vypočuj si hlas ľudu, lebo ako sa hovorí "hlas ľudu - hlas boží" . Najpredávanejšie klarinety za uplynulý rok boli:
Medzi najznámejšie značky zobcových fláut zaraďujeme svetoznámu francúzsku firmu Buffet Crampon, ktorej začiatky siahajú do roku 1825 a dodnes je považovaná za jednotku vo výrobe klarinetov na svete. Svoju kvalitu závratným tempom zvyšuje aj japonský gigant Yamaha. Pomerne nová nemecká značka F.A. Uebel si svojím výborným pomerom kvality a ceny našla miesto na trhu.
Klarinetový tón sa vytvára vďaka prúdu vzduchu. Ten vytvára vibrácie, pričom každý materiál reaguje inak na tieto vibrácie. Tu sa prejavuje základný rozdiel medzi lacnými a drahšími nástrojmi. Plast a drevo rôzne pohlcujú resp. nepohlcujú tieto vibrácie - inými slovami ochudobňujú resp. neochudobňujú tón o jeho farbu. Drevo je okrem toho drahší materiál a jeho spracovanie a následná výroba je náročnejšia.
Ak chceme hovoriť o zlatom štandarde, tak stredná rada drevených Bb klarinetov značiek Buffet Crampon a Yamaha je to práve "orechové". Legendami sa stali francúzske E11 a E12, ktoré sú na trhu desaťročia alebo japonská ""450-ka"". Všetky tieto modely sú vo verzií bez aj s Eb zdvihákom. Nezabúdajme na F.A. Uebel, ktorej model Classic silno konkuruje modelu Buffet Crampon E13, ale stojí o pár stoviek menej. Sme na konci, priatelia. Od tohto odstavca si to už len ty a tvoj nový klarinet. Nezabúdaj, že sa o neho treba patrične starať , mať správnu výukovú literatúru a poslúchať metronóm, lebo bez rytmu je hudba iba jedna veľká guča tónov a poltónov.