Ako vybrať gitaru?

gitary_gitary.jpg

Na začiatku je najdôležitejší správny výber. Platí to aj pri výbere prvej gitary, ktorá hlavne počas počiatočných dní a týždňov dokáže byť rovnako zábavná ako demotivujúca. Postupné zvládanie nástroja totiž so sebou prináša aj nespočetné množstvo pokusov, omylov, ďalších pokusov...a žiaľ aj ďalších omylov. Práve preto je dôležité, aby ste si hneď na začiatku vybrali gitaru, ktorú budete zbožňovať a pre ktorú sa vám jednoducho oplatí zabojovať.

Ako sa ale rozhodnúť hneď na začiatku správne? Jednoducho si sadnite, doprajte si pohodlie a odpovedzte si na týchto pár otázok, ktoré vám pomôžu lepšie sa zorientovať v zdanlivo neprehľadnom mori nástrojov.

Na čo budem gitaru využívať?

Je jedno, či to na začiatku myslíte s hudbou smrteľne vážne, alebo to chcete skúsiť len tak so zvedavosti. Na začiatku budete totiž potrebovať najmä pevnú vôľu a nástroj, ktorý dokáže “odpúšťať” chyby. V prípade elektrickej alebo klasickej gitary máte dvere otvorené dokorán. Obe znejú skvelo a navyše sú šetrné k vašim prstom.

Akú hudbu chcem na mojej gitare vlastne hrať?

music.jpg

Odveká dilema budúcich gitaristov začína práve touto vetou. Ak si rozumiete s monštróznymi hlasitosťami a dravými riffmi, siahnite určite po elektrickej gitare . Ak ale chcete svojich poslucháčov ohurovať hudbou kdekoľvek a kedykoľvek, určite sa poobzerajte po akustickej alebo klasickej gitare. Výber necháme na vás. Aká hudba vám dokáže učarovať, viete najlepšie predsa vy sami.

Koľko by som mal/a na svoju prvú gitaru minúť?

Vec sa má takto – kvalitnejší nástroj je vždy príjemnejší na dotyk, lepšie znie, lepšie sa na ňom hrá a ľahšie cvičí. Neznamená to však, že musíte prasiatko rozbiť až keď v ňom bude krvopotne našetrená štvorciferná suma. Ak to s hudbou myslíte vážne, odporúčame zainvestovať do nástroja aspoň 300 – 500 € , ak má byť gitara len akousi zábavkou (čo je úplne v poriadku), kategória do 250 € by mala postačovať.

Na čo by som mal/a pri jednotlivých nástrojoch prihliadať?

Pri akustických a elektroakustických nástrojoch sú to rozhodne dreviny a kvalita spracovania. Ako sa jednotlivé drevá prejavujú vo zvuku si môžete prečítať tu. Ak ste sa rozhodli pre elektrickú gitaru , rozhodne si nenechajte ujsť pár rád ohľadne drevín a snímačov, ktoré sme pre vás pripravili tu.

Podľa čoho si vyberiem gitaru, ak sa stále neviem rozhodnúť?

Porozmýšľate nad svojimi obľúbenými piesňami, interpretmi alebo žánrami a skúste sa poobzerať po nástrojoch, na ktorých boli vaše obľúbené veci zložené. Rockoví gitaristi budú pravdepodobne v teritóriu gitár typu LP, ST alebo T, milovníci temna by sa mali pozrieť po gitarách s poriadne silným výstupom , citlivým folkáčom odporúčame zaloviť vo vodách akustických gitár a milovníci latinskoamerických žánrov si prídu na svoje s klasickou gitarou. Pozorne skúmajte a ešte pozornejšie vyberajte.

Aké sú najznámejšie značky gitár?

Ak chcete hneď od začiatku staviť na prvotriednu kvalitu, môžete staviť na reputáciu najväčších značiek na trhu. Pre elektrické gitary je to rozhodne gigantická dvojica Fender a Gibson, no netreba zabúdať ani na japonského velikána Ibanez . Akustické a elektroakustické gitary majú pod palcom špičkoví výrobcovia Martin , LAG alebo Takamine a na klasické gitary špičkovej kvality sa môžete spoľahnúť pri značke Yamaha .

Aký veľký je rozdiel medzi drahou a lacnou gitarou?

Spravidla to býva rozdiel markantný. Drahé nástroje sú totiž vybavené lepšími drevinami, lepšími súčiastkami a sú profesionálne nastavené tak, aby sa na nich hralo čo najpohodlnejšie. Okrem toho znejú VŽDY skvele. Lacné nástroje majú svoje muchy, ktoré však ako začínajúci gitarista nemusíte vôbec pocítiť. Neskôr však pravdepodobne budete musieť porozmýšľať nad “niečím lepším”.

Ak by som chcel/a taký ten “zlatý štandard”, čo mi odporúčate?

Každý typ gitár má svoju ikonu, ktorá definuje celú jeho existenciu. Ak to chcete skúsiť s absolútnou klasikou, rozhodne vám nebudeme brániť.

Pri elektrických gitarách sa za zlatý štandard považuje dvojica Stratocaster a Les Paul. Obe vznikli zhruba v rovnakom čase a dodnes kraľujú všetkým elektrickým gitarám. Stratocaster ponúka ostrejší a prenikavejší zvuk so skleneným charakterom (predstavte si napríklad Jimiho Hendrixa , Davida Gilmoura alebo Johna Fruscianteho), Les Paul je mäkší, medovejší, no pri správnom nakopnutí dokáže byť oveľa dravejší a tvrdší (ako referenciu si môžete predstaviť Jimmyho Pagea, Slasha alebo Zakka Wyldea).

Pri akustických a elektroakustických gitarách je to rozhodne legenda menom Dreadnought , ktorú preslávil rovnomenný model značky Martin . Zatvorte oči a predstavte si akustickú gitaru. To, čo si predstavujete je práve Dreadnought. Hutné basy, veľký a hlasný zvuk - jednoducho nemôžete šliapnúť vedľa.

Martin_02.jpg

Pri klasických gitarách si dajte pozor najmä na veľkosť, tvar je totiž vo väčšine prípadov rovnaký. Klasické gitary sa vyrábajú v rôznych veľkostiach pre dospelých, dospievajúcich ako aj pre deti. Dajte si preto pozor, aby sa vám po rozbalení zmestili prsty na hmatník. Dospelácke veľkosti sú zväčša označované ako 4/4 . Sú to dve rovnaké čísla, takže sa to našťastie ľahko pamätá.

Od tohto bodu ste to len vy a vaša nová gitara. Nezabúdajte ostať naladení a starajte sa jeden o druhého . Je len na vás, či sa z tejto novovzniknutej dvojice časom stanú cudzinci alebo svetové hviezdy.

© 2004-2019 Muziker | Ako vybrať gitaru
Logo muziker
Nezmeškajte super akcie. Aktivujte si notifikácie.
Zapnúť