Straty, Telečka, LP-čka, Véčka, SG-čka, Superstraty, semiakustiky, Jazzmastre, Jaguare a iné šelmy. Elektrické gitary ponúkajú toľko tvarov, drevín, snímačov, kobyliek, farieb a iných lákadiel, že je na začiatku veľmi jednoduché nadobro sa v nich stratiť. Neboj sa, pri výbere tvojej novej “elektriky” ti radi pomôžeme. Poďme však najskôr zistiť, aký nástroj vlastne hľadáš.
V tom prípade by sme odporúčali elektrickú alebo elektro-akustickú gitaru. Obe totiž ponúkajú najširšie zvukové možnosti. Kto povedal, že s elektrickou gitarou sa nedá hrať citlivo? Alebo že na elektroakustike nie je možné zahrať rockové sólo? Možností je nekonečno.
Možno už teraz vieš, ktorý model gitary bude čoskoro tvoj. No predtým, ako sa vrhneš na jeho kúpu, zamysli sa nad jednotlivými časťami elektrickej gitary. Možno nájdeš niečo, čo ťa inšpiruje alebo nasmeruje. Každý model gitary sa totiž spravidla vyrába v niekoľkých konfiguráciách. Vďaka tomu môžeš vždy zlúčiť estetiku so zvukom, ktorý ti perfektne sadne od prvej sekundy.
Drevo
Jelša – vysoká rezonancia, dlhý sustain a bohatá odozva v stredových frekvenciách. Najčastejšie ju nájdete na telách modelov typu ST, T alebo Super ST.
Mahagón – stredne tvrdé, husté a veľmi rezonančné drevo, ktoré je charakteristické svojou silnou odozvou v stredových a basových frekvenciách. Najčastejšie ho môžeš vidieť na gitarách typu Singlecut.
Snímače
Skrutky a lesklá kovová alebo plastová plôška – ak sa práve pozeráš na túto časť svojej gitary, ide o snímače. Tieto malé súčasti elektrickej gitary majú najzásadnejší vplyv na celkový zvuk nástroja, takže im pri výbere gitary venuj zvláštnu pozornosť. Našťastie je na výber iba z troch hlavných možností.
Single-Coil pre čistý a jasný zvuk - snímač tohto typu pozostáva z magnetov a jednej cievky a patrí medzi absolútnu klasiku. Nájsť ho môžeš na ikonických modeloch typu ST alebo T a v mnohých ďalších nástrojoch, ktorým dodáva typický sklovitý zvuk. Na Single-Coil nedajú dopustiť velikáni ako Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan, David Gilmour alebo John Frusciante. Jeho konštrukcia je však náchylná na prirodzené brumenie.
Humbucker pre hutné riffy a ťahavé sóla - Humbucker tvoria dve cievky s opačnou polaritou, vďaka čomu sa navzájom ruší ich brum. Okrem toho sa zvukovo pohybujú vo vodách hutného zvuku bohatého na basové a stredové frekvencie. Výšky nie sú také jasné ako pri single coiloch. Ale koho to zaujíma, keď práve hráte riff svojho života? Humbucker je základným stavebným kameňom zvuku gitaristov ako Slash, Jimmy Page, Joe Pass alebo Steve Vai.
Stavba
Vplyv stavby na celkový zvuk gitary. Obráť gitaru a pozri sa na spoj krku s telom. Čo vidíš? Skrutkovaná konštrukcia je jednoducho servisovateľná, pohodlná, no stráca istú časť vibrácií pri prenose a s vibráciou sa skracuje aj sustain. Ak siahnete po lepenom krku, odmenou vám bude dlhočizný sustain. No ak sa niečo stane, oprava takéhoto krku bude omnoho zložitejšia. Rovnako je to pri priebežnej stavbe krku, kde krk gitary tvorí aj podstatnú časť tela. Ako dobre tušíte, rezonancia a sustain vystrelia do červených čísel. Rovnako je to však aj s opravou takéhoto krku v prípade nejakej nepríjemnej náhody. Aj samotné telo gitary môže mať obrovský vplyv na váš finálny zvuk. Telo môže byť vyrobené z masívneho kusu dreva alebo skonštruované podobne ako akustická gitara s dutým alebo polodutým telom. Masívne gitary vídať asi najčastejšie. Nástroje s takýmto typom tela sú spoľahlivé a odolné voči spätnej väzbe. Ich zvuk je ostrejší a razantnejší, no samotné dreviny sa vo finále neprejavia v takej miere ako napríklad pri semi akustických gitarách. Semi akustické gitary sú nástroje, ktoré môžu mať kompletne duté alebo poloduté telo. Vďaka svojej stavbe má ich drevo zásadný vplyv na celkový zvuk. Spravidla ide o mäkší a prirodzenejší tón. Poloduté gitary sú navyše vybavené stredovým blokom z dreva, ktorý výrazne napomáha pri kontrole spätnej väzby, na ktoré sú tieto nástroje náchylnejšie.
Existuje nástroj, ktorý je všeobecne pokladaný za dobrú voľbu?
Áno. Väčšina gitaristov na svete totiž skôr či neskôr prejde svojím Strat alebo LP obdobím. Prípadne oboma. Gitary tohto tvaru sú pokladané za absolútnu klasiku, ktorá je preverená desaťročiami. Ak teda siahneš po jednom z týchto ikonických tvarov, je tu obrovská šanca, že budeš spokojný/á. Ak je tvojou prioritou životnosť strún a pohodlie, určite sa nezabudni popozerať po strunách so špeciálnou vrstvou poťahu, ktorý ich chráni pred koróziou a znečistením. V prípade takýchto sád však strácate jasnosť, ktorú majú nepotiahnuté sady na rozdávanie.
Ak je tvojím cieľom znieť ako gitarista hrajúci na struny z postele, potom áno. K elektrickej gitare je však potrebný aj zosilňovač alebo kombinácia zosilňovača a reproduktoru - takzvané kombo. Pre vzájomné prepojenie týchto dvoch esenciálnych vecí budete potrebovať aj kábel. Naozajstná sranda však začína po pripojení efektov, ktoré robia z elektrickej gitary jeden z najvšestrannejších nástrojov. Vyber si to správne kombo a k nemu pár efektov a užívaj si svoju novú elektrickú gitaru naplno.