Vyber si krajinu doručenia zásielky

Ako nastaviť gitaru

Aktualizované 07.03.2024
Čítanie na 7 min.
Juraj Haruštiak
Ako dobre poznáš svoj nástroj? Samotnú hru na svoju gitaru už zrejme ovládaš. No máš 100% istotu, že rozumieš všetkým detailom a nastaveniam? Vieš o tom, že s dobre vyladeným nástrojom, kde ladia oktávy a sedí dohmat získaš nie len lepší pocit z hrania, ale aj krajší zvuk? Čítaj ďalej.
Ako nastaviť gitaru

Čo všetko sa vlastne dá nastaviť?

Elektrické gitary sa na prvý pohľad javia ako veľmi jednoducho skonštruované kusy dreva, ktoré šikovne kde-tu dopĺňa kus kovu. Vnútri sa však častokrát skrýva prešpekulovaný systém, ktorý umožňuje rozsiahle nastavenia nástroja. Chceš ohýbať krk, nastavovať výšku snímačov, ladenie, či dohmat strún? Na súčasných nástrojoch je to otázka niekoľkých minút a zvládneš to aj ty - bez problémov a bez predošlých skúseností, musíš sa len držať jedného pravidla: nebáť sa. Všetky zmeny, ktoré na nástroji vykonáš sa totiž dajú vrátiť do pôvodného stavu.

Nastavovanie krku

Na nastavovanie krku budeš potrebovať imbusový kľúč správnej veľkosti (väčšinou je pribalený ku gitare) pravítko a tvoje dva prsty, prípadne kapodaster a jeden prst.

Prečo krk nenastavia správne už v továrni alebo pri výstupnej kontrole?

Krk gitary je nastavovaný pri výstupnej kontrole z továrne, ako aj pri výstupnej kontrole od nás, je však skonštruovaný z dreva, ktoré vplyvom rôznych teplotných a vlhkostných zmien "pracuje". Okrem toho je krk potrebné vždy prispôsobiť danej hrúbke strún. Oveľa väčší ťah je totiž vyvíjaný napríklad na gitaru s tvrdosťou strún 11 ako na nástroj s 9-kami. Toto pnutie samozrejme mierne ohýba aj drevo krku. Aj veľmi malé zmeny v ohybe krku však môžu spôsobiť veľké zmeny v hrateľnosti.

Ako na to?

Podrž tvoje horné (najhrubšie) E na prvom pražci a súčasne na tom poslednom, nech už ide o 21., 22. alebo 24 pražec. Teraz odmeraj vzdialenosť spodnej hrany struny od vrchnej časti 8. pražca. V tom najideálnejšom prípade by malo ísť o vzdialenosť približne 0,254mm. Ak je vzdialenosť menšia, zasuň imbusový kľúč do otvoru na konci krku a otoč ho veľmi mierne proti smeru hodinových ručičiek. Ak je, naopak, vzdialenosť väčšia, budeš musieť svoj krk trochu pritiahnuť. Opäť veľmi jemne (veľmi jemne znamená menej ako 1/4 otáčky) potoč imbusový kľúč v smere hodinových ručičiek. Hotovka! Teraz zdvihni gitaru do úrovne svojich očí - krk by mal byť takmer rovný, mierne zahnutý do veľmi jemného "U". Ak je to tak, krkom už sa zaoberať nemusíš.

Pri gitarách typu LP odskrutkuj plastový zvonček, pod ním nájdeš vstup pre imbusový kľúč. Na gitarách typu S alebo T je tento vstup väčšinou na mieste, kde sa spája krk s hlavou.

Nastavenie dohmatu a intonácia

Čo je to dohmat?

Dohmat je vzdialenosť spodnej hrany strún od pražcov a má veľmi výrazný vplyv na pohodlie pri hre a do vysokej miery ovplyvňuje tón nástroja. Ak je dohmat nastavený príliš nízko, môže dochádzať ku nepríjemnému drnčaniu strún. Ak je ale nastavený príliš vysoko, nástroj sa stáva takmer nehrateľným.

Ako to teda nastaviť?

Po správnom nastavení krku je nastavenie správnej výšky strún pomerne jednoduchý úkon. Stačí ak nastavíš výšku strún podľa nasledujúceho návodu:

 1. Vzdialenosť medzi prvým pražcom a spodnou stranou struny by mala byť:
  • na basovej strane asi 0,794mm
  • na výškovej strane asi 0,397mm
 2. Vzdialenosť medzi 12. pražcom a spodnou stranou struny by mala byť:
  • na basovej strane asi 1,984mm
  • na výškovej strane asi 1,191mm

Nastavenia je potrebné prispôsobiť typu tvojej kobylky, ktorá býva pri rôznych gitarách rôznych značiek rozdielna. Pri základných typoch kobyliek sa môžeš riadiť nasledujúcimi obrázkami.

Pri gitarách typu LP použi na nastavenie výšky strún dve skrutky, ktoré sú na ľavom obrázku naznačené červenými šípkami. Pri gitarách typu S použi skrutky na koncoch kameňov tak, ako na pravom obrázku.

Čo s ladením?

Niekedy sa gitara správa veľmi zvláštne - po 12. pražec intonuje správne, no ak sa tvoja ruka objaví niekde za ním, zrazu veci prestanú byť v poriadku. Ak je toto aj tvoj prípad, nemusíš vešať hlavu. Tento problém sa odstraňuje veľmi jednoducho. Potrebuješ len ladičku, skrutkovač a trochu trpezlivosti.

Dobre, a teraz prax. Vidíš tých 6 kovových vecí, na ktorých sú položené struny? Ide o takzvané kamene. Na rôznych kobylkách sa kamene líšia tvarom, ale funkciu majú tú istú - zaistiť, aby všetko pekne ladilo po celej dĺžke hmatníka. Ak ešte nemáš nastavenú výšku strún, teraz je ten správny čas. Výška má totiž vplyv aj na samotnú intonáciu, odporúčame preto najprv nastaviť výšku strún a potom prejsť na nasledujúci krok. Ak máš výšku strún už nastavenú môžeš postupovať takto:

 1. Zapoj gitaru do ladičky a nalaď ju.
 2. Teraz začni podržaním spodnej struny na 12. pražci.
 3. Trsátkom brnkni po strune a sleduj ladičku. Ak struna na 12. pražci neladí presne, je potrebné intonáciu nastaviť.
 4. Ak je tón na 12. pražci nadladený, posuň pomocou skrutky kamienok kúsok nazad (ďalej od krku a hlavy gitary). Ak je tón na 12. pražci podladený, budeš musieť kamienok posunúť kúsok dopredu (smerom ku krku a hlave gitary).
 5. Po tomto zásahu samozrejme dochádza k rozladeniu struny. Opäť ju nalaď a následne skontroluj ladenie na 12 pražci. Ak stále neintonuje správne, opakuj týchto 5 krokov až kým sa nedostaneš k perfektnej intonácii na každej strune tvojho nástroja.

Skrutky, ktoré nastavujú intonáciu nástroja nájdeš na miestach, ktoré sú na obrázkoch vyznačené zelenou šípkou.

Nastavenie snímačov

Brumenie, krátky sustain, príliš tichý nástroj, príliš prebudený nástroj - to všetko môžu mať (a pravdepodobne majú) na svedomí tvoje snímače. Ich nastavenie je vecou individuálneho vkusu, ale existuje isté pravidlo "bodu nula" kedy by si mal zo svojej elektronickej gitarovej duše vytrieskať optimálny výkon.

Ako dostať snímače do optimálnej pozície?

Pri snímačoch, či už ide o humbucker alebo single coil, sa nachádzajú dve skrutky, ktoré sú určené na zdvíhanie výškovej a basovej strany snímača. Použi tieto skrutky na nastavovanie optimálnej výšky podľa nasledujúcich kritérii:

 1. Podrž vrchné (basové) E na poslednom pražci a zmeraj vzdialenosť magnetického pólu (kovový valček na snímači) od spodnej hrany struny.
 2. Pri snímačoch typu single-coil by malo ísť na basovej strane o vzdialenosť 3,5mm, zatiaľ čo pri výškovej strane je vzdialenosť o čosi menšia: približne 2,5mm. Pri snímačoch typu humbucker je ideálna vzdialenosť medzi snímačom a strunou na oboch stranách 2,5mm.

Skrutky, ktoré umožňujú nastavovanie výšky snímačov nájdeš jednoducho. Sú umiestnené po bokoch snímačov tak, ako na obrázkoch hore.

Vo finálnej fáze budeš chcieť asi vyrovnať hlasitosť tvojich snímačov. Experimentuj s ich výškou. Možno popri tom zistíš, že sú tvoje preferované nastavenia úplne iné ako odporúčané optimum. Koniec koncov ide predsa o tvoje pohodlie a tvoj zvuk. Neboj sa "stratiť" v nastavovaní, do "bodu nula" sa predsa môžeš vrátiť kedykoľvek podľa spomínaných dvoch krokov.

Náhradné diely pre gitary