Moje prvé digitálne piano

Digital-Pianos-banner.png

Výber vhodného klávesového nástroja je komplexná problematika.
Dlhoročný klavirista si dokáže poradiť aj sám, pretože má dostatok skúseností, ktoré mu umožnia sa dokonale zorientovať v bohatej ponuke.
Tento článok je určený začiatočníkom.
Na úvod skúsme predpokladať, že základné rozdiely medzi klávesovými nástrojmi už ovládate a viete, že keyboard, aranžér, hybridná pracovná stanica, syntetizátor, pianino, či klavírne krídlo nie je to, čo hľadáte.
Hľadáte svoje prvé digitálne piano.
Keďže trh s digitálnymi pianami je veľmi rozsiahly, neskúsený začiatočník bez hlbšej orientácie sa v tom môže načisto stratiť. 
Tak ako si z bohatej ponuky vybrať pre seba ten najvhodnejší model?
Najprv si musíme položiť tri zásadné otázky.

Prečo chcem digitálne piano?

Bez ohľadu na to, či kupujete digitálne piano pre seba alebo niekoho blízkeho, cieľ je rovnaký - stať sa klaviristom, klaviristkou.
Naučiť sa hrať pravou a ľavou rukou tradičné klavírne skladby a postupným tréningom zdokonaľovať svoje schopnosti, vychutnávať si klavírne umenie a možno neskôr aj dokázať niečo významné na hudobnej scéne.

Aké sú moje očakávania?

Absolútna väčšina ľudí aj na túto otázku odpovedá rovnako:
"Chcem, aby sa moje digitálne piano čo najviac podobalo skutočnému pianu, aby malo čo najvernejší zvuk a čo najlepšiu klaviatúru a aby mi ponúklo aj niečo navyše - vlastnosti a zábavné funkcie, ktoré od tradičných akustických klavírov nemožno očakávať."

Koľko plánujem investovať?

Obstarať si digitálne piano je dôležité nákupné rozhodnutie a či sa nám to páči alebo nie, výsledok závisí na tom, čo nám dovolí peňaženka.
Aj v tomto prípade sa však absolútna väčšina ľudí zhodne:
"Na začiatok určite nechcem doň investovať veľa peňazí, pretože neviem, či ma to vôbec bude baviť."
Či je to správny argument, o tom sa dá diskutovať. Každopádne je to názor väčšiny a treba ho rešpektovať.

Konštrukcia a vzhľad

Už vieme, o čo nám ide predovšetkým.  O klaviatúru a o zvuk.
Digitálne piano však nebude "len" hudobný nástroj. Stane sa súčasťou vybavenia domácnosti - zaujímavým a štýlovým bytovým doplnkom.
Budeme ho chcieť zasadiť do interiéru a štýlovo a farebne zladiť s nábytkom?
Alebo ho plánujeme občas aj prenášať?

Po klaviatúre a zvuku je aj samotný vzhľad, resp. konštrukčný typ digitálneho piana ďalším dôležitým faktorom.. A preto treba vopred dobre zvážiť, či vyberáme kompaktné digitálne piano s telom a pedálmi zasadenými do drevenej, resp. drevotrieskovej konštrukcie, alebo dáme prednosť prenosnému digitálnemu pianu, ktoré nám síce tak dokonale nezapasuje k nábytku, ale ho budeme môcť prenášať a ušetríme za "kapotu", ktorá sa v nezanedbateľnej miere podieľa na výslednej cene. Pozrime sa teda na kľúčové vlastnosti digitálneho piana orientačne v rôznych cenových kategóriách a porovnajme si rozdiely.

  imageService.jpg stage piano.jpg
 
Kompaktné digitálne piano
Prenosné digitálne piano

Klaviatúra

GHS.jpgOd digitálneho piana v najdostupnejšej cenovej kategórii (cca 300 - 600 EUR) môžeme očakávať ten najnutnejší základ. Vyvážená klaviatúra sa snaží simulovať odpor a reakciu kláves tradičnej kladivkovej mechaniky, čo vyhovuje potrebám klaviristu oveľa viac, než mäkká odozva kláves bežných keyboardov. Vyvážená klaviatúra však vyhovuje len základným potrebám začínajúceho klaviristu. V tejto cenovej kategórii nemôžeme hovoriť o klaviatúre, ktorá by sa dala porovnávať s kladivkovou mechanikou tradičného klavíra.. Na druhej strane treba povedať, že nijaký referenčný bod neexistuje ani pri tradičných klavíroch. Ak by ste mali možnosť porovnať klaviatúru na piatich rôznych tradičných akustických klavíroch, pri každom z nich budete mať iný pocit.

V tejto cenovej kategórii je na tom oveľa lepšie klaviatúra prenosných nástrojov, pretože ušetrené prostriedky na spomínanú "kapotu" umožnili výrobcom použitie prepracovanejších metód simulácie, ktoré bývajú bežné vo vyšších cenových kategóriách.

Digitálne piana v strednej cenovej kategórii (cca 600 - 1000 EUR) už používajú prepracovanejšie metódy na simuláciu kladivkovej mechaniky. Klaviristu to významným spôsobom približuje k pocitu z hry ako na skutočnom tradičnom klavíri. Klaviatúra pôsobí dojmom, akoby mala odstupňovanú váhu kladiviek, čo znamená, že nižšie tóny majú kladivká ťažšie, než vysoké tóny. Túto funkciu každý výrobca nazýva po svojom. Značka YAMAHA používa označenie Graded Hammer, značka Roland to volá Progressive Hammer.

Kladivkové mechaniky na digitálnych pianach v najvyššej cenovej kategórii (nad 1000 EUR) siahajú v simulácii reálneho pocitu z hry ešte oveľa ďalej - pri rozoznávaní spôsobu hry a viacerých druhov dotyku idú až k najmenším detailom. Povrchová úprava označená ako "Ivory" označuje materiál vrchnej časti kláves, ktorý pripomína slonovinu. Klávesy s touto úpravou majú mikropóry, ktoré pri hraní trochu sajú pot a preto sa na ne lepšie hrá. Ale je to len subjektívny pocit. Niekomu to môže vyhovovať, iný dá prednosť hladkej povrchovej úprave. Najdrahšie modely sa snažia technológiu simulácie dotiahnuť tak ďaleko, že používajú drevené klávesy.

hammer action.jpg

Každopádne, vo všetkých cenových úrovniach treba brať ohľad aj na to, že snaha výrobcov, priblížiť sa čo najviac k reálnemu pocitu z hry na klavír, je len jednou stranou mince. Klaviatúra je mechanická záležitosť. Kvalita  a odolnosť použitých materiálov je nesmierne dôležitá a fyzika nepustí. Každá mechanická súčiastka klaviatúry podlieha opotrebovaniu, musí toho vydržať naozaj dosť a spoľahlivo slúžiť niekoľko rokov. Výrobcovia investujú nemalé prostriedky nielen do kvalitných komponentov, ale aj do testovania - a to sa musí odzrkadliť v obstarávacej cene nástroja.
Nefunkčná klávesa na digitálnom piane predstavuje kritický problém, preto pri rozhodovaní berte ohľad aj na pozáručný servis a tiež na deň, keď svoje digitálne piano budete chcieť vymeniť za novší a lepší model. Nástroj s kompletne fungujúcimi klávesami sa predáva podstatne ľahšie.

Pedály

S klaviatúrou úzko súvisí aj ovládanie zvuku pomocou pedálov. Mnohým začiatočníkom bude na dlho postačovať len funkcia Sustain, ktorá simuluje nadvihnutie dusítka zo strún a umožňuje , že jednotlivé tóny znejú aj po uvoľnení kláves. Digitálne piana vo vyšších cenových hladinách však umožňujú využitie funkcie sustain s odstupňovaným efektom. Podľa toho, ako hlboko pedál zošliapnete, sa simuluje úroveň nadvihnutia lišty dusítka. Pokročilý klavirista časom ocení aj funkcie ďalších dvoch pedálov, ktoré sa výrazným spôsobom podieľajú na charaktere zvuku a ovládaní nástroja.

Zvuk klavíra

Zvuk klavíra je tak jedinečný a harmonicky bohatý, že vôbec nie je jednoduché ho napodobníť. Keďže v minulosti väčšina elektronických klávesových nástrojov tvorila zvuk len syntetickým spôsobom, výsledok tomu zodpovedal. Klavír znel umelo a nerealisticky.
Našťastie vývoj pokročil míľovými krokmi a dnes výrobcovia nemajú tak zviazané ruky. Až na niekoľko drobností používajú všetci principiálne podobnú technológiu. Volá sa Dynamic sampling.
Dnešné (aj tie najlacnejšie) digitálne piana) netvoria zvuk synteticky, ale používajú tzv. "sample".
V štúdiu sa nahrá zvuk tradičného, spravidla veľmi kvalitného klavíra - pekne tón po tóne. Z týchto samplov sa zloží zvuková banka, v ktorej sa jednotlivé sample rovnomerne rozložia na virtuálnej klaviatúre. Zvuková banka sa potom nahrá do digitálneho piana a nástroj bude sample prehrávať tak, ako budete stláčať jednotlivé klávesy. Keďže struna na skutočnom klavíri znie inak pri jemnom stlačení klávesy a inak pri silnom údere, sample sa nahrávajú na viacerých dynamických úrovniach a na klaviatúru sa umiestňujú do vrstiev. Podľa sily, akou udriete do klávesy sa potom prehrá ten správny sampel. Vďaka tomu sa moderné zvukové banky oveľa viac približujú reálnemu zvuku klavíra, než kedysi.

DP interior.jpg Digitálne piana v cenových kategóriách 300 - 600 EUR pracujú so zvukovými bankami na základnej úrovni. Spravidla sa použije len niekoľko MONO samplov skutočného klavíra a tie sa rovnomerne rozmiestnia po klaviatúre takým spôsobom, že jeden sampel bude spoločný pre 4-5 susediacich kláves. Aby to nebolo poznať, výrobca to šikovne zamaskuje pomocou dodatočnej syntetickej úpravy zvuku. Výsledný zvuk klavíra je pre začínajúceho hráča prijateľný, ale skúsenejšie ucho to poľahky odhalí.

Digitálne piana v strednej cenovej kategórii 600-1000 EUR používajú prepracovanejšie zvukové banky, aj reprodukčné technológie. Môžete sa stretnúť s výrazmi ako Dynamic Stereo Sampling. Vzorky sú nahrávané v režime stereo a pôsobia viac realisticky v rámci priestoru. V tejto triede sa už nepracuje s obmedzeným množstvom samplov. Klávesy sa o sampel nedelia, ale každá má k dispozícii svoj vlastný - v niekoľkých dynamických vrstvách. Jedným z dôležitých faktorov, určujúcich kvalitu zvuku je práve počet týchto dynamických stupňov. čím viac, tým lepšie.

Technologickými lídrami v oblasti sú výrobcovia Yamaha, Roland, Korg. Značky ako Casio, Kurzweil, Kawai ich nasledujú v tesnom závese.

K simulácii zážitku zo skutočného klavíra sa viaže ešte mnoho pojmov, ako napr. Damper resonance, Keyoff, String Resonance a hybridné generovanie tónu kombináciou samplov reálneho klavíra doplneného o matematické modelovanie. Stretneme sa s nimi prevažne pri digitálnych pianach v najvyšších cenových hladinách. Prax je však taká, že výsledok postrehne až skúsenejší klavirista. Spomínam ich len preto, lebo sú neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou tejto témy. Ak by na vás predavač v obchode začal tieto pojmy chŕliť, alebo by ste na ne narazili v popise nástrojov na internete, stačí, ak budete vedieť, že existujú ešte vyššie a prepracovanejšie metódy ktoré približujú výsledný zvuk digitálneho piana k vytúženej realite.

stage piano in interior.jpgOpäť treba spomenúť rozdiely medzi digitálnym pianom s kompletnou kapotou a prenosným digitálnym pianom. Platí to isté, čo v prípade klaviatúry. Prostriedky, ktoré sa ušetrili vďaka absencii dreveného korpusu umožnili výrobcom sprístupniť používateľovi kvalitnejšiu a vyspelejšiu technológiu generovania zvuku v prospech prenosného digitálneho piana pri zachovaní rovnakej cenovej hladiny.

Polyfónia

Čo to vlastne je? Jednoducho povedané, je to počet zvukov, ktoré je zvukový generátor schopný prehrávať súčasne v jednom momente.  Pri výbere digitálneho piana je to dôležitý parameter. Predstavme si, že máme súčasne stlačených 5 kláves. Z pohľadu polyfónie to znamená 5 hlasov. Čo sa ale stane, keď stlačíme Sustain pedál pričom necháme znieť 5 hlasov a k nim pridáme iných 5 a ešte a ešte 5? Budú znieť všetky naraz, ale  ak by sme pokračovali, zakrátko naplníme limit polyfónie a tie tóny, ktoré sme nechali znieť ako prvé, zrazu znieť prestanú. Nástroj si ich skrátka už nebude schopný zapamätať. Za normálnych okolností sa teda polyfónia 48 hlasov, ktorou sa prezentuje väčšina digitálnych pian v základnej triede, môže zdať ako dostatočná, ale ak si začnete jednotlivé zvuky neskôr kombinovať do vrstiev, už to môže byť problém. Hlavne pri rýchlych pasážach so stlačeným sustain pedálom si začnete uvedomovať, že zrazu nástroj nejak zavčasu usekáva niektoré tóny, ktoré by ešte mali znieť. A keď začnete používať aj sprievodné štýly, začnú sa limity v polyfónii prejavovať ešte skôr. Akýkoľvek znejúci tón znamená jeden obsadený hlas polyfónie.

Začiatočníkovi však polyfónia 48 hlasov postačí na dlhý čas, pretože bežným hraním ju nebude schopný naplniť a možno ani postrehnúť jej limity. Ale nástroje vo vyšších cenových kategóriách už s tým musia počítať a preto majú dostatočne výkonné jadro, aby dokázali spoľahlivo fungovať aj s polyfóniou 256 hlasov.

Ozvučenie digitálneho piana

Všetky vyššie uvedené technológie na tvorbu generovania zvuku by neboli digitálnemu pianu nič platné, ak by nástroj nebol vybavený kvalitným ozvučením. To, čo v prípade tradičného klavíra zabezpečujú struny, musí v digitálnom piane nahradiť reproduktor, resp. reproduktory.

Aj v tomto prípade platí jednoduchá matematika. Kvalitný reproduktor niečo stojí. Digitálne piana v najnižších cenových hladinách používajú menej citlivé a menej kvalitné reproduktory, výsledok však v ničom nezaostáva za  technológiou generovania zvuku, ktorá sa v týchto nástrojoch používa. Výkon a kvalita reprodukcie nesmie byť a nie je najslabším článkom v reťazci, preto všetky digitálne piana vo všetkých cenových hladinách navrhnuté tak, aby s ohľadom na cenu nástroja užívateľovi poskytli primeraný zážitok z reprodukcie a zvukový dojem.

Doplnková výbava

CVP.jpgAž do tohto momentu mohol každý zástanca tradičného klavíra vznášať voči možnostiam digitálneho piana množstvo námietok - a priznajme si, že právom. Živé je živé. Lenže je to práve doplnková výbava, na ktorej sa všetky bariéry lámu. Digitálne piano - to nie je len zvuk klavíra. Jeho prevaha nad tradičným klavírom začína v momente, keď si stlačením jedného tlačidla vyberiete aj iný zvuk, než len klavír.

Digitálne piana v najnižších cenových hladinách spravidla poskytujú okrem klavíra ešte niekoľko doplnkových zvukov a zvukových farieb, napr. čembalo, organ, sláčikový orchester, FM piano, gitara a ďalšie. Zvuky môžete na seba ukladať do vrstiev alebo si klaviatúru rozdeliť na dve časti. V jednej časti môžete používať jeden zvuk a v druhej časti druhý. Táto funkcia sa nazýva Key Split.

Okrem ďalších zvukov je dôležitou súčasťou digitálneho piana slúchadlový výstup.  Obzvlášť pre tých, ktorí bývajú v paneláku a chcú si udržať dobré vzťahy so susedmi. Stačí pripojiť slúchadlá a odrazu vám nič nebráni vyhrávať na digitálnom piane aj o polnoci. Toto môžu tradičné akustické klavíry tým digitálnym len závidieť. Niektoré modely už aj v najnižšej kategóriách ponúkajú dokonca hneď dva slúchadlové výstupy. Ďalej tu máme užitočnú funkciu nahrávania vlastného diela. Stačí aktivovať nahrávanie, zahrať skladbu a potom si ju donekonečna prehrávať, analyzovať a vylepšovať pomocou toho svoju techniku.

21570i939FB4869EAB4648.jpgTakmer všetky digitálne piana už dnes majú USB výstup pre pripojenie k počítaču. To umožní vaše diela prakticky neobmedzene archivovať. Tie lepšie digitálne piana majú úroveň komunikácie s externými zariadeniami na vyššej úrovni. To umožňuje používať digitálne piano ako externý ovládač pre zvukové banky z počítača alebo tabletu. To už ale zachádzame do oblasti hudobnej produkcie a aranžovania. Digitálne piana v najvyšších cenových hladinách sú s výbavou ešte ďalej a umožnia užívateľovi dostať pod palec kompletne celú kapelu. Sú vybavené sprievodnou sekciou, ktorá pozostáva z mnohých sprievodných štýlov v najznámejších žánroch z celého sveta.. Ako hybridný automobil, ktorý kombinuje spaľovací motor s elektrickým. Technológia bola prevzatá z keyboardov a umožňuje užívateľovi rovnaký typ zábavy a možností aranžovania kompletných skladieb, aký sa vyskytuje v pokročilých keyboardoch a pracovných staniciach. Cena stúpa, ale zábava graduje.

Povrchová úprava

Ako už bolo spomenuté, prakticky všetky digitálne piana (tie s kapotou) sa vyrábajú z drevotriesky, na ktorej je nalepená matná alebo lakovaná dyha v rôznych farebných verziách. Vyzerá to efektne ako drevo, ale aj tu platí jednoduchá rovnica - cena určuje, že nie je doska ako doska. Pri digitálnych pianach v najnižších cenových kategóriách sa môže po rokoch stať, že sa dyha na niektorých citlivých miestach začne z drevotriesky odlepovať. To je potom problém, keď sa rozhodnete nástroj vymeniť za novší a lepší. Už to nikdy to nebude vyzerať ako nové a aj keď po mechanickej a zvukovej stránke bude nástroj bezchybný, kvôli odlepenej, či odtrhnutej dyhe budete musieť ísť dole s cenou. A to nie málo!

Digitálne piana vo vyšších cenových kategóriách využívajú podstatne kvalitnejšie materiály s dlhšou životnosťou.
To im zaručí oveľa vyššiu odolnosť voči bytovej vlhkosti aj mechanickým vplyvom.
Preto sa s niečím takým ako odlepená dyha na drahších nástrojoch stretnete len vo výnimočných prípadoch.

Záver

Odborníci v tejto oblasti by mohli vzniesť množstvo upresňujúcich námietok.
Účelom tohto článku je však vysvetlenie základných princípov.
Začiatočník nepotrebuje poučky a presné definície.

Zástancovia tradičných pian vždy budú tvrdiť, že digitálne piano má a  bude mať od reality ďaleko.
V zásade majú pravdu.
Avšak dôvody, ktoré prispeli k existencii Digitálneho piana sú jednoznačné.

© 2004-2019 Muziker | Moje prvé digitálne piano
Logo muziker
Nezmeškajte super akcie. Aktivujte si notifikácie.
Zapnúť