Ako sa nestratiť pri výbere ukulele

ukulele

Ukulele je malý nástroj s veľkým zvukom a možno práve preto sa teší toľkej obľube. Týchto malých nástrojov je však v súčasnosti toľko, že je veľmi jednoduché stratiť sa v kvantách modelov, veľkostí a prevedení. Aj preto sme pre teba pripravili malého sprievodcu, ktorý ti pomôže osvojiť si základné termíny a vlastnosti jednotlivých modelov.

Vyber si ukulele
Čo ma viedlo k rozhodnutiu kúpiť si ukulele a čo na ňom chcem hrať?

Dôvodov na kúpu ukulele je hneď niekoľko - je to ľahký, malý, skladný a veľmi muzikálny hudobný nástroj, s ktorým sa skvelo cestuje. Netreba zabúdať ani na to, že jednoducho vyzerá cool.

Zamyslel si sa ale nad tým, ako chceš svoje ukulele používať? Možno túžiš tento nástroj presadiť v kapele, možno si len tak chceš hrať doma pre seba a možno si členom ukulele orchestra a pripadla ti úloha basáka, čo s tým? Pri výbere toho správneho nástroja sa budeme spolu s tebou zamýšľať nad rôznymi scenármi a pokúsime sa ti čo najlepšie vyhovieť. V prípade ukulele máš na výber z 5 druhov, ktoré sa líšia nielen veľkosťou, ale aj ladením.

Sopránové ukulele – najrozšírenejší typ ukulele, ktorý sa môže pochváliť úžasnou skladnosťou a prenosnosťou vďaka najmenšiemu telu. Obyčajne má rozsah 12-15 pražcov a ladenie GCEA.

Koncertné ukulele – tento typ je len o trochu väčší, čo mu ale zaručuje vyššiu hlasitosť a hutnejší zvuk. Obyčajne má rozsah 15–20 pražcov a ladenie GCEA. Koncertné ukulele patrí k najobľúbenejším modelom.

Tenorové ukulele – opäť trochu väčšie telo a opäť hutnejší zvuk bohatý na basové frekvencie. Obyčajne má rozsah 15 a viac pražcov a ladenie GCEA.

Barytónové ukulele – ukulele s veľkým telom, ktoré vyniká plným a hutným zvukom. Obyčajne má rozsah 19 a viac pražcov a ladenie DGBE. Pripravte sa aj na dlhšiu menzúru.

Basové ukulele – tento nástroj sa môže pochváliť najväčším telom, ktoré je ale stále v porovnaní s inými strunovými nástrojmi veľmi skladné a vhodné na cesty. Očakávať môžeš oveľa basovejší zvuk, ktorý dokonale podporí akordovú hru koncertného alebo tenorového modelu. Rozsah tohto nástroja je 19 a viac pražcov. Basové ukulele sa ladením pohybuje v tónoch EADG.

Vyber si ukulele

scooter-2

Na čo si dať pri výbere nástroja pozor?

Okrem veľkosti je tu ešte jeden faktor, ktorý by mohol do značnej miery ovplyvniť zvuk – materiál a spracovanie. Nástroje s masívnou prednou doskou prenášajú vibrácie zo strún oveľa lepšie ako nástroje s lepenou prednou doskou. Spravidla však bývajú takéto nástroje drahšie. Budeš si teda musieť pravdepodobne vybrať medzi cenovou dostupnosťou alebo prémiovým zvukom. Vedz však, že nech si vyberieš akokoľvek, určite neprichádzaš o plnohodnotný zážitok a radosť zo samotnej hry na nástroj.

Chce to možno trošku elektroniky

Ukulele je pomerne tichý akustický nástroj, prečo ho teda nezapojiť do poriadnych bední a hlasitosť nevytočiť do červena? Táto možnosť tu samozrejme je, stačí, ak pri nákupe budeš myslieť na to, že potrebuješ elektroakustické ukulele. Výhodou takéhoto nástroja je často aj vstavaná ladička, ktorá ti pomôže mať nástroj vždy dobre naladený.

Existuje typ ukulele, ktoré je pre začiatočníka vo všeobecnosti najlepšie?

Ak si stále nevieš poradiť, no hľadáš všestranný nástroj, ktorý je absolútnou klasikou spomedzi všetkých ukulele, siahni po koncertnom ukulele. Koncertné ukulele je malé, skladné, pohodlné a tonálne univerzálne. Chýbať ti bude možno už len trstinová sukňa a kvetový veniec na krku.

scooter-2

Bude mi samotné ukulele stačiť alebo potrebujem ešte niečo?

Bude, ale je tu riziko, že ti na cestách zmokne, že bude príliš fúkať a nafúka ti doň prach. Možno sa rozohníš a praskne ti struna alebo sa ti jednoducho bude nepohodlne hrať v stoji. Vieš kam tým mierime – vždy je dobré mať poruke púzdro, ktoré nástroj nielen chráni, ale s ktorým sa ukulele aj jednoduchšie prenáša. Ďalej určite využiješ náhradnú sadu strún, prípadne nejakú tú klipovú ladičku a pás. Pri elektroakustickom nástroji nezabudni na kábel – bez neho to nepôjde.

Vyber si ukulele

Pozri tiež:

© 2004-2019 Muziker | Ako vybrať ukulele
Logo muziker
Nezmeškaj super akcie. Aktivuj si notifikácie!
Zapnúť