Sopránové ukulele– najrozšírenejší typ ukulele, ktorý sa môže pochváliť úžasnou skladnosťou a prenosnosťou vďaka najmenšiemu telu. Obyčajne má rozsah 12-15 pražcov a ladenie GCEA.
Koncertné ukulele– tento typ je len o trochu väčší, čo mu ale zaručuje vyššiu hlasitosť a hutnejší zvuk. Obyčajne má rozsah 15–20 pražcov a ladenie GCEA. Koncertné ukulele patrí k najobľúbenejším modelom.
Tenorové ukulele– opäť trochu väčšie telo a opäť hutnejší zvuk bohatý na basové frekvencie. Obyčajne má rozsah 15 a viac pražcov a ladenie GCEA.
Barytónové ukulele– ukulele s veľkým telom, ktoré vyniká plným a hutným zvukom. Obyčajne má rozsah 19 a viac pražcov a ladenie DGBE. Pripravte sa aj na dlhšiu menzúru.
Basové ukulele– tento nástroj sa môže pochváliť najväčším telom, ktoré je ale stále v porovnaní s inými strunovými nástrojmi veľmi skladné a vhodné na cesty. Očakávať môžeš oveľa basovejší zvuk, ktorý dokonale podporí akordovú hru koncertného alebo tenorového modelu. Rozsah tohto nástroja je 19 a viac pražcov. Basové ukulele sa ladením pohybuje v tónoch EADG.
Guitalele- hybrid gitary a ukulele, na rozdiel od ukulele má táto mini gitara až 6 strún. Znie o trochu zvučnejšie ako bežná gitara. Ideálny štart do sveta gitár s nylonovými strunami. Pri hraní na tomto nástroji sa používa rovnaký prstoklad ako na bežnej gitare. Najčastejšie sa ladí vyššie ako bežná gitara, používa sa ladenie A-D-G-c-e-a.
Ostatné ukulele- toto sú skutoční exoti v kategórii ukulele. Nástroje s výstrednými tvarmi alebo z netradičných materiálov upútajú nielen zrak, ale aj sluch poslucháča. Vďaka plnému a nenapodobiteľnému zvuku na seba strhnú pozornosť na pódiu aj na každej poriadnej party.
Ukulele je pomerne tichý akustický nástroj, existuje však aj variant so zabudovaným snímačom. Elektroakustické ukulele nájde svoje využitie na koncertnom pódiu, v hudobnom klube alebo v nahrávacom štúdiu - jednoducho všade tam, kde treba tichý zvuk zosilniť. Súčasťou elektroniky navyše často býva aj vstavaná ladička, vďaka ktorej sa dá nástroj veľmi rýchlo a efektívne naladiť aj v náročných zvukových podmienkach. Pri kúpe ukulele vybaveného snímačom treba myslieť aj na vhodný nástrojový kábel a kombo.
Bude, ale je tu riziko, že ti na cestách zmokne, že bude príliš fúkať a nafúka ti doň prach. Možno sa rozohníš a praskne ti struna alebo sa ti jednoducho bude nepohodlne hrať v stoji. Vieš kam tým mierime – vždy je dobré mať poruke púzdro, ktoré nástroj nielen chráni, ale s ktorým sa ukulele aj jednoduchšie prenáša. Ďalej určite využiješ náhradnú sadu strún, prípadne nejakú tú klipovú ladičku a pás.
Nezabudni ani na to, že svoje ukulele budeš potrebovať niekam oprieť alebo zavesiť. Ak to myslíš s hraním na ukulele naozaj vážne, vyber si zaujímavé noty.
Skvelým riešením, ako pri výbere na nič podstatné nezabudnúť a pritom ešte aj ušetriť, je nákup zvýhodneného setu.