Ako vybrať gitarový efekt

scooter-1

Pedálové efekty sú malé alebo väčšie krabičky, ktoré sú predmetom niekedy až patologicky neodolateľnej túžby hudobníkov - odkedy prvý z efektov zazrel svetlo sveta v roku 1962. Odvtedy samozrejme ubehol nejaký ten piatok a dnes je týchto krabičiek toľko, že sa v nich strácajú aj tí najväčší profíci. Ako si vybrať taký, ktorý bude dokonale dopĺňať tvoju gitaristickú osobnosť? Poďme sa na tento problém pozrieť spolu.

Vyber si gitarový efekt
Potrebujem vôbec efekty?

Jedna zo základných otázok, ktorú si treba položiť. Ak sa pohybuješ v punkovom alebo hard rockovom teritóriu, pravdepodobne ti bude stačiť zosilňovač s čistým a skresleným kanálom. Ale ak sa túžiš vydať na nikdy nekončiacu cestu experimentov a zvukových farieb, čaká ťa nekonečné prehrabávanie sa v množstve krabičiek, ktoré časom objavíš. V oboch prípadoch si hlavne nezabudni užívať muziku samotnú.

Aký efekt je ten pravý pre mňa?

Toto rozhodnutie je na tebe. Chceš hrať hlučne alebo sa rád/rada utápaš v relaxačných tónoch? Efektové krabičky sa hodia pre každý typ hudby a existuje ich toľko, že potešia snáď každého jedného hudobníka na tejto planéte. Musíš len vedieť, čo chceš. Keby to bolo také ľahké, však? No dobre, tu je stručný popis toho, čo rôzne efekty z rôznych kategórií robia a ako znejú.

scooter-2

Líšia sa od seba efekty určené pre gitaru a basgitaru?

Takto... basgitarové efekty budú vždy funkčné s akýmkoľvek nástrojom, ktorý k nim pripojíte. Takéto krabičky sú však prispôsobené na nižšie frekvenčné pásmo a v mnohých prípadoch fungujú správne iba s basgitarou. Opačne je to trochu inak, pretože mnohé “gitarové” efekty doslova zľudoveli s basgitarou. Neboj sa experimentovať a skúšať! Efekty je možné kúpiť a predať, no skúsenosti sú na nezaplatenie.

Čo budem k efektom ešte potrebovať?

Efektové pedále sú elektronické zariadenia. Potrebujú byť napájané a najčastejšia možnosť je 9 V batéria. Ale ak nechceš v strede koncertu zostať bez zvuku, odporúčame napájacie adaptéry. Pozor na správne napätie a polaritu! Rovnako dôležité ako napájanie sú aj káble. Bez nich totiž niet čo kam zapojiť.

Vyber si gitarový efekt

Pozri tiež:

© 2004-2020 Muziker | Ako vybrať gitarový efekt
Logo muziker
Nezmeškaj super akcie. Aktivuj si notifikácie!
Zapnúť