Ako vybrať gitarový efekt?

pedalboard.jpg

Pedálové efekty sú malé alebo väčšie krabičky, ktoré sú predmetom niekedy až patologicky neodolateľnej túžby hudobníkov - odkedy prvý z efektov zazrel svetlo sveta v roku 1962. Odvtedy samozrejme ubehol nejaký ten piatok a dnes je týchto krabičiek toľko, že sa v nich strácajú aj tí najväčší profíci. Ako si vybrať taký, ktorý bude dokonale dopĺňať vašu gitaristickú osobnosť? Poďme sa na tento problém pozrieť spolu.


Potrebujem vôbec efekty?

Jedna zo základných otázok, ktorú by ste si mali položiť. Ak sa pohybujete v punkovom alebo hard rockovom teritóriu, pravdepodobne vám bude stačiť zosilňovač s čistým a skresleným kanálom. Ale ak sa túžite vydať na nikdy nekončiacu cestu experimentov a zvukových farieb, čaká vás nekonečné prehrabávanie sa v množstve krabičiek, ktoré časom objavíte. V oboch prípadoch si hlavne nezabudnite užívať muziku samotnú.


Aký efekt je ten pravý pre mňa?

efekty.jpg

Toto rozhodnutie je na vás. Chcete hrať hlučne alebo sa radi utápate v relaxačných tónoch. Efektové krabičky sa hodia pre každý typ hudby a existuje ich toľko, že potešia snáď každého jedného hudobníka na tejto planéte. Musíte len vedieť, čo chcete. Keby to bolo také ľahké, však? No dobre, tu je stručný popis toho, čo rôzne efekty z rôznych kategórií robia a ako znejú.


Líšia sa od seba efekty určené pre gitaru a basgitaru?

Takto... basgitarové efekty budú vždy funkčné s akýmkoľvek nástrojom, ktorý k nim pripojíte. Takéto krabičky sú však prispôsobené na nižšie frekvenčné pásmo a v mnohých prípadoch fungujú správne iba s basgitarou . Opačne je to trochu inak, pretože mnohé “gitarové” efekty doslova zľudoveli s basgitarou. Nebojte sa experimentovať a skúšať! Efekty je možné kúpiť a predať, no skúsenosti sú na nezaplatenie.


Čo budem k efektom ešte potrebovať?

Efektové pedále sú elektronické zariadenia. Potrebujú byť napájané a najčastejšia možnosť je 9V batéria. Ale ak nechcete v strede koncertu zostať bez zvuku, odporúčame napájacie adaptéry . Pozor na správne napätie a polaritu! Rovnako dôležité ako napájanie sú aj káble . Bez nich totiž niet čo kam zapojiť.

© 2004-2019 Muziker | Ako vybrať gitarový efekt
Logo muziker
Nezmeškajte super akcie. Aktivujte si notifikácie.
Zapnúť